В Одесі та Львові за ініціативою волонтерів впровадили новий експериментальний підхід у продовольчому забезпеченні ЗСУ.
Автори ініціативи розробили спеціальну комп’ютерну програму, яка дозволяє сформувати меню, виходячи лише з двох показників: вартості харчування за добу та калорійності продуктів. Всього в каталозі 248 позицій, серед яких є йогурти, банани, ковбаси і т. і. Формуючи меню, начальник продовольчого забезпечення обирає необхідну кількість калорій та замовляє першу, другу страву, салат і компот. При цьому таке замовлення робиться виходячи з певної суми на одну особу-військового.
Програму розроблено таким чином, щоб унеможливити замовлення на певну кількість калорій одного типу продуктів.
“Ситуація типу на 3000 кКал можна замовити 50 мішків капусти не пройде, каталог просто не надасть сформувати замовлення на завезення продуктів”, – пояснює волонтер Діана Петреня.
Відповідну постанову Кабінету міністрів України прийнято 14 травня 2015 року. “Міністерство оборони здійснює закупівлю продуктів харчування у постачальників, які визначаються відповідно до Закону України “Про здійснення державних закупівель”, та забезпечує впровадження електронного обліку особового складу з використанням персональних карток та електронного складського обліку продуктів харчування з отриманням звіту від військових частин; організація харчування здійснюється штатним персоналом військових частин”, – зазначено в Постанові КМУ.
Окрім того потрапити у столову військової частини тепер можна лише через електронну картку. Це дозволить чітко контролювати скільки саме людей харчувалось й уникнути паперових махінацій. Ця електронна система запрацює приблизно за тиждень.
Також волонтери впроваджують систему електронного складу, на якому можна контролювати поставки та витрачання харчів.
Експеримент триватиме до кінця грудня 2015 року. Контроль за його проведенням покладено на начальника Центрального продовольчого забезпечення тилу ЗСУ полковника Олександра Андруха та представників волонтерського десанту МОУ Діану Петреню та Артема Єрьоміна. Зараз норми харчування військовослужбовців встановлені у Постанові КМУ № 426 від 29 березня 2002 року. За цими нормами бійці отримують одну й ту саму кількість та одні й ті самі продукти кожного дня. За словами волонтерів, є нарікання на якість цих продуктів та на умови їх приготування.
“Так як ці продукти закуповують постачальники послуг, і (будемо відвертими) слабко контролюються вже при потраплянні у частину, то якість цих продуктів, м’яко кажучи, бажає кращого”, – каже волонтер Діана Петреня.
В Міністерстві оборони стверджують, що метою запровадження нової системи харчування військовослужбовців є наближення до стандартів харчування в арміях провідних країн світу.
Фото/ Прес-служба Міністерства оборони України