Ситуація в країні змусила багатьох залишити рідні домівки та шукати вдачі в інших містах. Без планів, стратегій та заощаджень, велика кількість людей була вимушена залишити роботу, діти —школу. Вони почали нове життя.
Вирішивши перші негаразди з переїздом, людина задається головним питанням: “А що далі?» А далі потрібно шукати роботу, годувати дітей. На допомогу переселенцям приходять організації, створені волонтерами по всій Україні та, зокрема, в Одесі. Вони не тільки допомагають у пошуках заробітку, але й вчать та підтримують вимушених переселенців.
Фото: «Восстановление Донбасса»
Одна з подібних організацій в Одесі — це центр допомоги переселенцям «Новий відлік». Проект почав діяти 2 червня 2015 року в Києві, Одесі, Харкові та Львові. Початкова мета створення проекту була в підтримці малого бізнесу для тимчасових переселенців з території АР Крим, Луганської та Донецької областей.
Юрій Д’яченко, один з організаторів центру допомоги «Новий відлік», розповів нам про досягнення центру:
«До нас звернулося близько 400 переселенців, 50 з них були працевлаштовані у різні компанії. Наприклад, у готель «Panorama De lux”, “Richard”, крамниці дитячих товарів «Детмир» та дитячих книг «Бук». Крім цього компанія «ТИС» створила робочі місця для інвалідів переселенців. Зараз 8 з них працюють дистанційно у бек-офісі та дівчина (інвалід з дитинства) — у юридичному департаменті компанії. Для роботи у самому проекті було працевлаштовано 3 переселенця. Також наш центр проводив навчальні тренінги, семінари для отримання спеціальних знань та навичок, які посприяють отриманню бажаної роботи. Ми постійно інформуємо про існуючу роботу, створили базу резюме переселенців для роботодавців та допомагаємо з пошуком кандидатів. У нашому центрі ми збираємо послуги «взаємодопомоги» («банк часу») для переселенців, де відбувається обмін допомогою різного характеру».
Зараз діяльність центру включає допомогу з працевлаштуванням, навчальні семінари, та підтримку малого бізнесу. На базі програми «Impact Hub Odessa» за участю Міжнародного фонду «Відродження» були створенні програми навчання з ведення малого бізнесу, оголошено конкурс на отримання грантів для переселенців, які бажають почати підприємницьку діяльність. Курс навчання пройшли 100 переселенців і 14 з них отримали можливість реалізувати свою ідею.
Віталій Кравченко, переселенець з Донбасу, став одним з переможців конкурсу і отримав грантову допомогу. Він привіз до Одеси ідею таксі для людей з обмеженими можливостями. Своїм задумом Віталій хоче розширити мобільність людей, які пересуваються на візках. Замовити таксі можно за телефоном +38 (096) 1-501-501. Зараз працює лише один мікроавтобус, тому робити замовлення краще за добу.
Ще одним переможцем гранту став hand-made проект Наталії Маловік «Malovichka». Наталія виготовляє аксесуари зі шкіри та досягла певних успіхів у цій справі. Ось
офіційна сторінка, де можна подивитись та замовити товари Наталії.
Контактні дані Центру допомоги «Новий Відлік»:
Лермонтовський провулок, 13, вхід зі сторони вулиці Бєлінського
Понеділок-п’ятниця: 10:00-18:00
На Малій Арнаутській, 51 знаходиться організація, яка була створена для підтримки психічного стану та духу переселенців. На офіційній сторінці організації у фейсбуці можна знайти розклад творчих майстер-класів та психологічні тренінги. Група підтримки була створена у жовтні 2015 року Катериною Ребровою, яка і досі є координатором проекту.
Контактні дані групи:
Адреса: Мала Арнаутська, 51
Лінія для запису працює з понеділка по п’ятницю с 10.00 до 18.00
066 745 92 25 (МТС)
068 682 97 88 (Київстар)
063 45 350 45 (Life)
Офіційна сторінка на Facebook: facebook.com/groups/705787529523164/
В Одесі також вже більше року працює об’єднання 10 громадських організацій – штаб допомоги ВПО з Донбасу «Содружество». Об’єднання надає психологічну, юридичну, гуманітарну допомогу та допомагає у вирішенні проблем з працевлаштуванням та житлом. Штаб виступає організатором форумів для переселенців з Донбасу, де обговорюються питання соціальної адаптованості переселенців. Організатор форуму та один з організаторів штабу допомоги «Содружество» Анжеліка Жукова активно підтримує переселенців та закликає до діалогу та участі у житті суспільства.
Контактні дані Штабу «Содружество»:
Сторінки у соціальних мережах: vk.com/club77746268, facebook.com/groups/help.donbass/
Адреса: м. Одеса, Велика Арнаутська, 18
Тел.: +380 (48) 777‒12‒18, +38 (067) 488-23-44, +38 (067) 484‒26‒22
E-mail: vo-magazine@mail.ru
Офіційний представник працевлаштування в Одесі — Центр зайнятості «Дом Труда» також надає переселенцям велику кількість вакансій, а також безкоштовне навчання для отримання професій, які більше всього користуються попитом на ринку праці.
Для проходження навчання потрібно надати паспорт, ідентифікаційний код, документ про навчання та трудову книгу (при наявності). Професії на будь який смак, починаючі від повара до фрезерувальника. Розклад навчання представлено на офіційному сайті міського центру зайнятості у розділі «Одеський центр професійно-технічної освіти».
Фото: «Восстановление Донбасса»
Загалом, за даними на липень 2015 року, Одеса прийняла близько 30 тисяч біженців. Тут десятки людей почали життя далеко від дому, багато хто відкрив в себе жагу до підприємства і почали працювати на себе, відкрили нові послуги та товари для одеситів. Але ті переселенці, які шукали роботу за фахом та зверталися до офіційних представників працевлаштування, не завжди отримували допомогу.
«Ми з чоловіком переїхали до Одеси з Артемівська у грудні 2014 року. Я знала, де буду працювати, ще до переїзду, але чоловік шукав роботу вже на місці. Він 8 місяців був безробітний. Удома він працював начальником вугільної фабрики, освіта — управління виробничих сфер. Коли звернувся до центру зайнятості все, що йому могли запропонувати – це робота в охороні та прибирання. На жаль, цих коштів навіть не вистачає на орендовану квартиру»
Дарія, 27 років, переселенка з Артемівська.
«Я приїхав до Одеси у 2014 році. Шукав будь яку роботу, тому влаштувався офіціантом до кафе. Моя мати приїхала трохи згодом. За фахом вона вчителька, і в Донецьку працювала за спеціальністю. В Одесі вона одразу звернулась до офіційного представника — центру зайнятості. На той час у центрі зайнятості не було жодних варіантів. Тоді вона вирішила сама піти у районні відділи освіти, та шукала сама вакансії. І через декілька місяців, коли у неї вже була робота, тоді центр зайнятості запропонував хоч якісь вакансії»
Влад, 20 років, переселенець з Донецьку.
Деякі переселенці знайшли спосіб заробітку без офіційного працевлаштування, через надання приватних послуг. Найбільшою популярністю користуються послуги прибирання, догляду за дітьми, а також навичок вузького профілю: масаж, манікюр, візаж та інші. Подібні послуги можно знайти у соціальних мережах, спільнотах, як то, наприклад «Донбас в Одесі».
Починати нове життя у новому місці завжди складно, особливо, якщо рішення залишити дім було вимушеним. Можно лише побажати вдачі та успіху тим, хто потрапив у таку ситуацію.
Автор матеріалу: Альона Хаджи