У гості до Романа Скрипіна завітав голова Одеської державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі. Колишній Президент Грузії розповів про складнощі туризму в області, необхідність проведення Євробачення в Одесі, наступних політичних кроках, а також приміряв на собі посаду Президента України.
Вашій увазі найяскравіші відповіді та репліки Міхеіла Саакашвілі.
Чи готова Одеса та Одещина прийняти таку кількість туристів?
І так і ні. Зі способами переміщення виникають проблеми, а саме проблеми із транспортом.
Я не згоден з тим, що Одеса має замінити Крим, тому що він завжди був не досить розвинутим містом, для мене це був «совок». І це було джерелом політичних проблем, які виникли там, тому що люди, які там живуть так і залишилися у радянському союзі. Мені зовсім не хочеться, щоб Одеса була продовженням Криму, тому що це глухий кут. Нам потрібно місто-курорт та місця біля курортів, які будуть європейськими, звичайно (Відеоогляд туристичної Одеси: як дістатися, де жити, що подивитися).
Євробачення допоможе вирішити на знану частину проблем. У нас покращаться дороги, завершиться будівництво нового аеропорту Одеси, підніметься бренд міста Одеси.
Спробуйте приїхати до Одеси як турист та сісти у громадський транспорт, а він в Одесі поганий.
(Нагадаємо, раніше журналісти Громадського. Одеси розповіли та показали одеський електротранспорт, на якому можна дістатися морських пляжів).
Наразі ми маємо контракт із Європейським банком розвитку, який має привезти до нас новий громадський транспорт і в наступному році ця проблема буде вирішена у значній мірі. Це будуть тролейбуси та трамваї.
В Одеській області вже немає свавілля, але чи є порядок – це вже інша справа, мені здається, що його немає. Для того аби він був, мені потрібна компетенція прем’єра, Президента. Але ми вже зробили деякі кроки, наприклад, закінчуємо дорогу Одеса-Рені, будуємо дорогу на південь.
(Дивіться також інтерв’ю із начальником департаменту культури та туризму Ірини Маркової про стан інфраструктури під час масових заходів, складнощі та можливості вирішення актуальних проблем сезону)
Зміни в Одесі відбудуться тоді, коли відбудуться зміни у Києві(уряді).
Ви плануєте повернення до Грузії?
Скоро відбудуться вибори у Грузії і моя партія у них переможе, я переконаний у цьому, але я ніколи не зможу припинити свою роботу тут, якщо не побачу результатів в Україні. Я вже був у Грузії, а зараз підтримую свою партію і одночасно буду підтримувати всі сили в Україні, що можуть змінити ситуацію. Зараз я бачу більше імітації, аніж реальних змін.
Після антикорупційного форуму ми змінили уряд, змінили прокурора і це була результативна вояж-кампанія і наступний етап – змінити політичні класи. Рух конкретно зняв з посад Яценюка та Шокіна – це було метою руху із самого початку. Це не була політична партія або політична сила, була мета змінити уряд. А зараз відбуваються реальні речі, такі як арешт керівника Одеського припортового завод – НАБУ та антикорупційний рух це зробили. Там також було багато людей та судів, але процес почався. В мене немає ніяких ілюзій на рахунок того що ми це зробили, але рух зіграв у цьому дуже важливу роль Наступний крок руху – змінити весь політичний клас у нас мають відбутися вибори, змінити Верховну раду і привести молодь.
Чому Росія має на нас такий вплив? Тому що нам усім казали, що ми не маємо права на успіх, завжди будемо у проблемах «совка» і треба знаходити шляхи, щоб протриматися у цих умовах. А приклад Грузії дуже важливий у тому, що вона показала здатність до боротьби у дуже складних умовах. Коли Україна та українське населення побачить, що є інший шлях, ніхто не зможе завадити піти цим іншим шляхом.
Чим закінчилася історія конфлікту з Аваковим?
Пішов Яценюк, залишився Аваков, тому що залишився «договірняк» і те, що ми змінили Яценюка не означає, що ми змінили політичний клас. Він зміниться коли відбудуться вибори. Одеські порти контролює Аваков. Чому він контролює порти, чому він не займається безпекою? Тому що порти – це гроші. Така система вбиває державу
Як ви ставитеся до заяв Надії Савченко?
Я не слідкую за ними, не маю часу. Я бачив її під час воєнно-морських навчань. Можу сказати, що вона зробила більше, коли була у в’язниці, ніж вся українська дипломатія разом і це дуже прикро. Вона власним прикладом зробила дуже багато для міжнародної позиції України. Вона була героєм там(у в’язниці), але у житті вона звичайна людина, так що не треба очікувати, що вона буде героєм щоденно. Не треба мати завищені очікування, треба дати їй шанс і я впевнений, що це талановита людина і вона зможе еволюціонувати у власному напрямку.
Коли Україна та Грузія зможуть повернути окуповані території?
Коли Україна проведе реформи – це буде визначати кінець існуванню режиму Путіна. Це дуже пов’язано і коли цей режим почне дезінтегруватися, Грузія і Україна отримають свої території – іншого шляху я не бачу.
Якби ви були Президентом України, які б кроки ви здійснили?
По-перше – це зміна політичного класу, він вже є, треба відкрити очі і побачити, по-друге – ринок землі, по-третє – повна дерегуляція: скасування усіх дурних законів та легалізація економіки.
А Ви бачите себе гравцем на українському політичному полі, кандидатом на вибори Президента?
Зараз не призначені вибори. Коли мої друзі починають формувати політичні сили, у мене виникає питання: «Для чого? Для виборів, які відбудуться через 3 роки?» За три роки до виборів формувати партію немає ніякого сенсу, тому що Україна не протримається 3 роки у існуючій системі. Тому спершу треба зробити громадський тиск, аби призначити вибори, а потім створити партію. І коли буде тиск і коли будуть призначено дострокові вибори, демократичним силам треба перегрупуватися в одну політичну силу.
А яке положення ви приймете у цій ситуації?
Ця ситуація хвилює мене найменше. Мене хвилює, що буде з Україною. Тому що ні моя Грузія, ні інші країни не будуть мати ніякого майбутнього без України.