1,391 Переглядів

Яке майбутнє готує Одесі статус Порто-Франко

ZAGOTOVKA_novost

8 лютого на порталі «Сегодня.UA» знову «виплила» тема вільної економічної зони Порто-Франко в Одеській області. Як пише видання, депутат Верховної Ради України Олександр Пресман закликав українців підтримати законопроект про введення Порто-Франко.

«Прийняття зараз такого закону дає можливість хоч якось вдихнути підприємствам та бізнесменам, які знаходяться в Одесі. Я був автором закону разом з Вадимом Рабіновічем та Миколою Скориком. Ми чітко говорили, що Одесу врятує тільки Порто-Франко. Це вільна економічна зона, це безподатковий рух товарів. Найголовніше завдання – це залучити вантажі в південні врата України, тому що сьогодні ми бачимо, що товарів стає все менше і менше», цитує політика «Сегодня.UA».

Головним «апологетом» введення вільної економічної зони в Одеській області однак вважається Сергій Ківалов. Навіть на особистій сторінці у Facebook він постійно викладає свої думки з цього приводу.

Безымянный

Журналісти Громадського Одеси поцікавились позицією Сергія Ківалова щодо введення зони «Порто-Франко» та інтересів самого політика в цьому питанні:

цитата кивалов

«Це не нова ідея, ця ідея належить нашим пращурам. Я вам хочу сказати, що більше ніж 200 років тому, коли створювалось наше місто, точніше, створювався спочатку порт, а потім місто, то для того, щоб вивести місто і стати перспективним у розвитку, керівництво нашого краю прийняло рішення створити Порто-Франко, яке проіснувало 50 років. І тоді Одесу мало хто знав. За цей час Одеса стала кращим містом в Європі, одним з кращих. Входила в п’ятірку міст, що розвиваються найдинамічніше. Якщо наші пращури змогли це зробити, то чому б і нам цього не зробити також? Справа в тому, що для цього є всі можливості. Географічне положення нашого міста дозволяє зробити саме це. А це десятки тисяч робочих місць. Ми говоримо, що в наше місто приїжджають та навчаються з усієї країни. З-за кордону їдуть та навчаються. Це місто науки та освіти. Тут гарні спеціалісти. Тут є спеціалізовані навчальні заклади з підготовки фахівців в галузі морського господарства, в галузі інженерії морської. Ну і якщо є такі кадри, то чому б не створити вільну економічну зону, де будуть переробляти товари? А це, як я вже казав, додаткові робочі місця. Бажання треба. Законодавчо. Я від цієї ідеї ніколи не відмовляюсь, через це іноді мене дуже різко критикують опоненти, це природний процес. От виніс я законопроект, як народний депутат, про економічний експеримент в Одесі, але нажаль Верховна рада цього скликання не хоче його розглядати. Але кожен депутат мажоритарник, депутат з Волині або зі Львова, або з Тернополя, хоче для свого регіону щось. Якщо ми будемо створювати, а я впевнений, що будемо, то ми будемо для всієї держави це створювати. І з’являться робочі місця, і якщо в перший час буде пов’язане з перевалкою вантажів, то спочатку це пільга, а згодом – гарне поповнення бюджету. На перспективу, якщо думати про розвиток нашого краю, то потрібно іти саме таким шляхом, я впевнений».

Однак, більшість проукраїнських активістів в Одесі налаштовані категорично проти реалізації подібної ініціативи. Одним з тих, хто найактивніше веде боротьбу з Ківаловим є лідер Ради Громадської Безпеки в Одесі Марк Гордієнко. В інтерв’ю Громадському Одеси він розповів про боротьбу з Ківаловим та свої роздуми стосовно «Порто-Франко»:

цитата гордиенко

«Ківалов останнім часом лобіює тему Порто-Франко… Що ви думаєте з цього приводу та чи робить РГБ якісь кроки саме проти цієї системи в Одесі?

Звісно робить. Ми всі теми, які намагались ввести в площину обговорень… тут приїжджала Монтян з цією темою до Одеси, ми просто заблокували сам формат, навіть обговорення цієї теми. Вони ще на нас образились, мовляв, яка демократія, давайте сядемо та поговоримо.

Давайте про це говорити трохи пізніше, коли ми хоч якось приведем країну до ладу. Про Порто-Франко можу казати я. От якщо я прийду та скажу: «ось, РГБ вважає, що повинно бути Порто-Франко», то всі розуміють що в РГБ є патріоти, хочуть зробити так, щоб було якось так. А коли про це говорять відкриті, або приховані, «латентні» сепаратисти, ми розуміємо, що кажуть вони про це тільки з боку Путіна, Росії та всього іншого. Тому тему Порто-Франко, знову ж таки, ті хто говорить про Порто-Франко, взагалі не розуміють, про що розповідають. Сьогодні потрібно навести лад по всій державі. Не може бути спокою і якихось реформ, коли в Києві це не йде. Ось спроба Саакашвілі або прецедент Саакашвілі чітко показує, що неможливо проводити реформи в одній області, якщо Київ цього не хоче, або йому заважають».

Ми звернулись до журналіста, громадського активіста та експерта-токсиколога експертно-журналістської групи з розслідування подій 2 травня Володимира Саркісяна за більш змістовними роз’ясненнями щодо перспектив та можливостей Порто-Франко на території Одеської області.

цитата Саркисян

«Історично Порто-Франко проіснувало в Одесі трохи більше 40 років. Якщо на початковому етапі воно дало поштовх до розвитку, то перед завершенням, чому воно й було скасоване, воно стало реально негативно впливати на розвиток міста, гальмувати розвиток міста, душити його в рамках Порто-Франко. 

На даний час для нас така схема роботи просто не актуальна. Бо зараз усі договори укладаються задовго до того, як прийде вантаж. Такий же кордон буде і тут, і зараз. Сама схема однакова для всіх. Коли товар, який виготовлено в Європі, високої якості, і товар, молодий, одеського виробництва, перетинають митний кордон, вони обидва підвищуються у вартості однаково. І в цьому випадку наш одеський товар виявляється не конкурентноспроможним на території всієї країни.

Те що Порто-Франко в Одесі було тоді царським урядом відмінено, це закономірно. Нинішня пропозиція Порто-Франко насправді кардинально відрізняється від «звичного» Порто-Франко, про який ми говоримо. Справа в тому що тоді Одеса вся цілком знаходилась у внутрішніх кордонах Російської Імперії. На сьогодні нам пропонують схему, з якою в зону Порто-Франко входить вся Одеська область. Але ж Одеська область є прикордонною! І в цих кордонах митними постами, забезпеченням митної безпеки та транзитом вантажів збирається керувати керуюча компанія «Порто-Франко». Тобто, не держава Україна, а «Порто-Франко». Тобто це абсолютно прозорі неконтрольовані кордони.

Буття визначає свідомість. Тобто, повна економічна незалежність поза межами загального правового поля держави, ексклюзивні права, вони вже припускають видимість незалежності, ексклюзивності, створення анклаву. Більше того, при певних економічних свободах, при певній рекламі (а Порто-Франко рекламується) закладається у свідомість людей поняття виключності, окремості. І, відповідно, це є центробіжним фактором, який можна використовувати для збудження сепаратистських настроїв.

цитата саркисян2

В жодній з пропозицій створення вільної економічної зони не пропонувалося, що ми не будемо користуватися загальним пенсійним фондом, загальними преференціями для всієї України… Ні, кажуть про те, що ми і цим будемо користуватися, але годувати Україну ми не будемо. Тобто ситуація «почуйте Донбас» – це те ж саме насправді.

Тобто ця думка про виключність, вона в кінці кінців приведе к тому, що раз якісь економічні закони, норми в нас не такі, як для всієї України, то чому б, хлопці, нам не зробити і політично теж трохи інший статус.

Ну може Одеська область отримає такий поштовх до розвитку, розквіту та згодом «потягне» за собою Україну… ось чи потягне? Те що було не дуже актуальним 2 століття тому, стає актуальним зараз. Це чорна дірка в контролі за незаконним обігом наркотиків, зброї, будь яких заборонених речовин. Тобто, грубо кажучи, територія Одеської області стає таким «хабом», який не контролюється ніким, окрім місцевої влади. Ніякою митницею, ніякими силовими структурами. Законодавчо ж нема підстав зупинити в порту, наприклад, партію гранатометів або ПЗРК, які прийшли з сусідньої держави для того, щоб бути переправленими у гарячу точку. Товар є товар.

До речі тоді Одеса також була таким «хабом», де робилися гроші на такому транзиті. Грубо кажучи, перекупники сиділи, товар привезли, його купили і одразу передали іншій стороні без будь-якої обробки. Але тоді це була просто спекуляція. А зараз при настільки розвиненому обороті наркотиків, зброї і взагалі «чорного» ринку, Одеса має всі шанси стати саме таким «Чорним хабом».

Якщо б ідея Порто-Франко була життєздатною, то її б давно вже впровадили найбільш провідні в економічному плані держави. Але ідея Порто-Франко з’являється тільки в тих, в кого дуже-дуже погано з економікою, територіальною цілісністю. Ось там виникає ідея Порто-Франко.

Мені важко уявити собі модель порто франко, яка б була успішною. Особливо в межах Одеської області. Особливо зараз в Україні, коли потрібно в принципі підіймати усю економіку України, а не окремо Одеської області. Немає сенсу зараз за мирової інтеграції інтегруватися у світову економічну систему частинами. Навіщо робити це частинами, якщо ми можемо зробити це цілком?»

Намагаючись зрозуміти настрої населення, ми зробили опитування одеситів на вулицях міста. Слід зазначити, що тільки двоє з опитуваних до нашого питання хоч якось уявляли собі, що таке Порто-Франко. Ще двоє відповідали опираючись на коротке пояснення, що Порто-Франко – це вільна економічна зона.

C0021.00_00_07_06.неподвижное изображение006

«В нас давно про це казали, що хочуть таке зробити в Одесі, я ще років зо два тому чула про це. Я вважаю що місто привели би до ладу і багато б стало туристів, тому б в місті з’явилось багато грошей»

 

«ПозC0021.00_00_34_13.неподвижное изображение007итивно відношусь. В місті стало б більше товарів, цікавіше було б жити. Було ж раніше в нас Порто-Франко. А зараз, чому б і ні»

 

 

C0021_00_00_51_15_nepodvizhnoe_izobrazhenie001«Важко сказати. Я вважаю що повинен бути все одно митний контроль. В усьому повинен бути контроль. Буде більше просто контрабанди привозитися»

 

C0021.00_01_00_11.неподвижное изображение008«Я думаю що це непогано. Люди могли б купувати товари, які їм потрібні, набагато дешевше і не витрачали б стільки часу на те щоб їх знайти, ходити десь по базару. Вони б спокійно купували те, що їм потрібно».

 

Нагадаємо, у листопаді 2015 року в Одесі зняли і випустили відео «Одеса – за Порто-Франко». Однак, як повідомляє видання «Інформаційний простір», правоохоронці повідомили, що ніхто на Потьомкінських сходах тоді навіть не збирався, для цього навіть переглядали записи з камер відеоспостереження.

 

Тоді ж на майданчику Одеської Державної Телекомпанії намагалися провести зйомки телепрограми з метою популяризації ідеї вільної економічної зони в Одесі. Як повідомляв «Оберіг», для проведення зйомок організатори винайняли близько 40 студентів, якім було обіцяно по 100 грн за участь у програмі, та приміщення зі знімальною групою. Однак, запис програми не відбувся. Про ці події можна дізнатися з відео ГО «Оберіг»

 

Історичну довідку про Порто-Франко в Одесі в 1817-1858 роках можна почитати в матеріалі Олександра Третяка за посиланням.

Матеріал підготували Олена Гладкова та Олена Васіна

Post Author: hromadske.od.ua