У Літературному музеї стартував фотопроект учасників табору National Geographic-Україна. Життя українців з Донецької, Луганської областей та Криму, які вимушені були покинути власні домівки, зображене на кількох десятках фотографій.
Особливість виставки у тому, що всі фотографи теж є вимушеними переселенцями. Влітку вони побували у модульних містечках, санаторіях та таборах для переселенців у Харківський області. Учасники проекту багато часу проводили з цими сім’ями та дуже зблизилися з героями своїх фоторобіт.
«Ми побоювались, що переселенці можуть не захотіти відкриватися та розказувати свої історії, бо мова йде про посттравматичні переживання. Проте фотографи виявилися прекрасними комунікаторами. Вони знайшли спільну мову, мабуть, через те, що у них дуже схожі долі», – розказав куратор проекту, директор програм IRMI Ukraine Олексій Солдатенко.
Героями світлин стали люди з непростими життєвими історіями. Наприклад, на одній з фотографій зображена Маргарита з дочкою. Її чоловік – військовий. У зоні АТО він закохався в іншу і покинув родину. Тепер жінка вимушена виховувати дитину сама.
На виставці представлена світлина Маргарити авторства донеччанки Олени Білоус. Сама фотограф з рідного міста поїхала у червні 2014 року. Зараз вона живе у Вінницькій області. Олена хоче стати фоторепортером та висвітлювати проблеми переселенців. «Цей проект дав мені віру в себе», – поділилася враженнями дівчина.
Фотомитці зізнаються, що їм дуже сподобалась ідея: переселенці фотографують переселенців. «Морально ми дуже близькі. І хоча я переїхала з Криму і не бачила жахів війни, у нас знайшлося багато спільних тем для розмови та спільних труднощів з людьми, які виїхали з Донбасу. Всі абсолютно адекватно спілкувалися та дозволяли себе фотографувати», – розказує фотограф з Криму Лідія Іванова, яка зараз живе в Одесі.
/ Учасниці фототабору National Geographic-Україна
Організатори сподіваються, що такі проекти будуть сприяти подоланню стереотипів щодо переселенців та допоможуть їм швидше пристосуватися до нових умов життя.
Виставка триватиме з 15 по 18 жовтня у Літературному музеї. Вхід вільний.